Opis
Bežični preklopni sobni termostat COMPUTHERM Q3RF, prikladan je za upravljanje velikom većinom kotlova i klima uređaja na tržištu u Hrvatskoj. Lako se može spojiti na bilo koji plinski kotao ili klima uređaj s dvožičnim priključkom sobnog termostata, bez obzira ima li upravljački krug od 24 V ili 230 V.
Termostat se može slobodno nositi unutar dometa. Povezivanje s prijemnikom koji se nalazi na kotlu omogućuje bežična (radio-frekvencijska) veza, pa nema potrebe za postavljanjem ožičenja između termostata i kotla. Dvije jedinice tvornički su usklađene i imaju vlastiti sigurnosni kod koji jamči siguran rad uređaja.
Preporučujemo ga za mjesta gdje nije potrebno programiranje, ali važno je točno mjerenje temperature i podešavanje temperature, prenosivost i točnost prebacivanja.
Glavne značajke:
- Termostat se može slobodno nositi unutar dometa
- Precizno mjerenje temperature
- Jednostavno prebacivanje između udobnog (dan) i ekonomične (noć) temperature
- Odabir osjetljivosti prebacivanja
- Unutarnja kalibracija termometra
- Jednostavno prebacivanje između načina kontrole hlađenja i grijanja
Ako je potrebno, može se dodatno proširiti sa COMPUTHERM Q1RX utičnicom uz prijemnu jedinicu.
Wifi, bežični i digitalni sobni termostati - Regulacija grijanjaSpecifikacija proizvoda
Najvažniji tehnički podaci termostata (odašiljača) | |
Podesivi raspon temperature | 5 - 40 ° C (u koracima od 0,5 ° C) |
Područje mjerenja temperature | 3 - 45 ° C (u koracima od 0,1 ° C) |
Točnost mjerenja temperature | ± 0,5 ° C |
Odabir osjetljivosti uključivanja | ± 0,1 ° C; ± 0,2 ° C |
Napon baterije | 2 x ALKALNA baterija veličine 1,5V AA (LR6) |
Radna frekvencija | 868,35MHz |
Domet | cca. 50 m na otvorenom terenu |
Najvažniji tehnički podaci prijemnika | |
Napajanje | 230V AC, 50Hz |
Preklopni električni napon | 24V AC / DC… 250V AC, 50Hz |
Nosivost | 6A (2A induktivno opterećenje) |
Česta pitanja
Za što se može koristiti COMPUTHERM Q3RF sobni termostat?
COMPUTHERM Q3RF sobni termostat je posebno dizajniran za upravljanje sustavima grijanja i hlađenja. Pogodan je i za upravljanje električnim i elektroničkim uređajima koji se mogu uključiti/isključiti uklanjanjem i vraćanjem napajanja.
S kojim elementom se termostat može koristiti?
Uređaj radi s 2 alkalne baterije od 1,5 V (tip LR6; veličina AA). U uređaju se smiju koristiti samo nove alkalne baterije. Druge baterije koje se nazivaju dugovječnim ili trajnim (npr. konvencionalne ugljično-cink), polupotrošene baterije ili upotreba punjivih baterija nije prikladna za rad uređaja.
Što znači ikona bA koja se izmjenjuje na zaslonu na mjestu temperature?
To znači da su baterije slabe i da ih je potrebno zamijeniti.
Koliki je životni vijek baterija pri korištenju Q3RF?
Očekivani vijek trajanja baterije pri normalnoj upotrebi je cca. 1,5-2 godine.
Gdje bi trebali biti smješteni odašiljač i prijemnik termostata?
Preporučljivo je termostatski odašiljač postaviti u prostoriju koja se koristi za redovitu ili dugotrajnu uporabu tako da bude u smjeru prirodnog kretanja zraka u prostoriji, ali da nije izložen propuhu ili ekstremnoj toplini (npr. sunčeva svjetlost, hladnjak, dimnjak, itd.). Njegova optimalna lokacija je 1,5 m iznad razine poda. Uređaj se lako može pričvrstiti na postolje, nakon čega se može postaviti na bilo koju horizontalnu površinu (npr. stol, polica, komoda) ili montirati na zid zahvaljujući otvorima za vijke na stražnjoj strani.
Prijemnik termostata COMPUTHERM Q3RF treba postaviti u blizini kotla, na mjestu zaštićenom od vlage i topline. Prilikom odabira mjesta prijamnika uzmite u obzir i to da širenje radio valova mogu negativno utjecati veliki metalni predmeti (npr. kotlovi, međuspremnici itd.) ili metalne građevinske konstrukcije. Ako je moguće, preporučamo da prijemnik postavite na udaljenosti od najmanje 1-2 m od kotla i drugih velikih metalnih konstrukcija, na visini od 1,5-2 m, kako biste osigurali radiofrekvencijsku komunikaciju bez smetnji. Preporučujemo da prije instaliranja prijemnika provjerite pouzdanost radio frekvencijske veze na odabranom mjestu. Nemojte postavljati prijemnik ispod poklopca kotla ili u neposrednoj blizini vrućih cijevi ili pumpi, jer to može oštetiti komponente uređaja i ugroziti bežičnu (radio frekvenciju) vezu. Nadalje, preporuča se, ako je moguće, da se prijemnik napaja električnom energijom iz utičnice na kojoj nije kotao (ako je moguće iz druge faze) i da se mrežno napajanje ni na koji način ne usmjerava od kotla do prijemnika. Kako biste izbjegli strujni udar, spajanje prijemnika na kotao provjerite stručnjaku!
Kako spojiti proizvod?
Uređaj mora instalirati / pustiti u rad stručna osoba! Uređaj kojim želite upravljati mora biti spojen na 1-2 priključne točke na stražnjoj strani prijemnika. Za detaljniji opis pogledajte upute za uporabu proizvoda.
Sa kojim uređajima COMPUTHERM Q3RF prikladan za upravljanje?
Radiofrekvencijski sobni termostat COMPUTHERM Q3RF prikladan je za upravljanje velikom većinom bojlera i klima uređaja na tržištu u Hrvatskoj. Lako se može spojiti na bilo koji plinski bojler ili klima uređaj sa 2-točnom priključnom točkom za sobni termostat, bez obzira na to ima li upravljački krug od 24 V ili 230 V. Pogodan je i za upravljanje električnim i elektroničkim uređajima koji se mogu uključiti/isključiti uklanjanjem i vraćanjem napajanja.
Je li za rad termostata potrebno napajanje od 230 V?
Za rad termostatskog odašiljača nije potrebno, potrebne su mu samo 2 alkalne baterije od 1,5 V (tip LR6; veličina AA). Međutim, prijemnik termostata radi na mrežnom naponu od 230 V.
Ometaju li se međusobno više bežičnih sobni termostata koji se koriste u stanu?
Ne. Svaki termostat i pripadajući prijemnik (prijemnici) imaju vlastiti sigurnosni kod, koji jamči siguran rad uređaja bez problema. Svaki prijemnik prima samo signale od termostata s istim sigurnosnim kodom. Kao rezultat toga, u suštini bilo koji broj uređaja može se koristiti u neposrednoj blizini jedan drugome bez izazivanja ikakvih problema u komunikaciji uređaja.
Može li se koristiti za Q3RF klima uređaje?
Da. Moguće je prebacivanje između načina grijanja i hlađenja termostata. Termostat uključuje klima uređaj prema odabranoj osjetljivosti uključivanja iznad zadane temperature u načinu hlađenja a i ispod nje isključuje.
Kako prebaciti termostat u način hlađenja?
Prespojnik unutar termostata mora se premjestiti iz tvornički zadanog položaja (grijanje) u položaj hlađenja.
Zašto termostat ne uključuje grijač?
Razloga za to može biti nekoliko. Najčešći problemi su:
- korištenje neodgovarajuće baterije (kao što je ispražnjena ili nealkalna baterija)
- neispravno spajanje (koji u nezgodnom slučaju također može uništiti relej u uređaju ili uzrokovati i uništenje elektronike kontroliranog uređaja)
- nesigurna radiofrekvencijska veza (pogledajte dolje za detalje)
- odašiljač i prijemnik su neupareni i potrebno ih je ponovno upariti (koraci za ponovno uparivenje mogu se naći u uputama za uporabu)
Što trebam učiniti ako se prijemnik uređaja uključi, ali na izlazu ne pokazuje mrežni napon od 230 V?
Prijemnik uređaja ima izlazne priključne točke bez potencijala (bez napona), stoga se prema zadanim postavkama na njegovim izlazima ne prikazuje 230 V, već samo zatvara dvije spojene žice ili prekida vezu između njih. Ako želite da se pri uključivanju uređaja na izlazu prikaže mrežni napon od 230 V, na priključnu točku 1 ili 2 uređaja potrebno je spojiti mrežni fazni kabel prema uputama za uporabu. Prije spajanja provjerite je li faza bez napona i da spajanje svakako izvodi kvalificirana osoba!
Što uzrokuje nesigurnu radiofrekvencijsku vezu?
Razloga za to može biti nekoliko. Najčešći uzroci su:
- korištenje neodgovarajuće baterije (kao što je ispražnjena ili nealkalna baterija)
- prevelika udaljenost ili previše prepreka (npr. nekoliko armiranobetonskih ploča, nekoliko debelih zidova, itd.) između odašiljača i prijemne jedinice
- neispravan smještaj odašiljača ili prijemnika termostata (pogledajte gore za detalje)
- korištenje druge radiofrekventne opreme koja se koristi u blizini i koja emitira više snage od standardne (prema našem iskustvu, npr. neki monitori za bebe ili bežične slušalice)
- druge vanjske smetnje (npr. antena velike snage na krovu ili u blizini)
Korištenje utičnice za pojačalo signala COMPUTHERM Q2RF može riješiti neke od problema (npr. prevelika udaljenost ili previše prepreka između odašiljača i prijemnika).
Kako radi dalje proizvod nakon nestanka struje?
Kada se napajanje vrati, izlaz prijemnika se u početku isključuje. Međutim, budući da odašiljač ponavlja svoju trenutnu naredbu za uključivanje svakih 5 minuta, kontrola sustava grijanja/hlađenja vraća se na prethodno postavljeni način rada najkasnije 5 minuta nakon nestanka struje.
Što trebam učiniti ako odašiljač ne komunicira s prijemnikom ili je nesigurna komunikacija?
Može postojati nekoliko razloga zašto jedinica odašiljača ne komunicira ili samo nesigurno komunicira s prijemnikom. Da biste riješili ovaj problem, preporučujemo da isprobate sljedeće prijedloge:
Zamijenite bateriju u predajniku termostata. Pazite da se s uređajem mogu koristiti samo nove alkalne baterije. Druge baterije koje se nazivaju dugovječnim ili trajnim (npr. konvencionalne ugljično-cink), poluprazne baterije ili upotreba punjivih baterija nije prikladna za rad uređaja.
Provjerite jesu li dvije jedinice uparene. Ako dvije jedinice ne komuniciraju međusobno ni u neposrednoj blizini, možda ćete ih morati ponovno konfigurirati kako je opisano u uputama za uporabu.
Postavite odašiljač i prijemnik termostata bliže jedan drugome ili koristite utikač za pojačanje signala COMPUTHERM Q2RF između dvije jedinice, po mogućnosti na pola udaljenosti, ako mislite da su previše udaljene.
Provjerite jesu li odašiljač i prijemnik termostata instalirani kako je opisano. Ako ne, premjestite ih kako je opisano (pogledajte gore za detalje).
Izbjegavajte korištenje druge radiofrekventne opreme koja se koristi u blizini i koja emitira više snage od standardne (prema našem iskustvu, npr. neki monitori za bebe ili bežične slušalice)
Može li se termostat sinkronizirati s više prijemnika u isto vrijeme?
Da. COMPUTHERM bežični termostati mogu istovremeno kontrolirati nekoliko radio frekvencijskih jedinica, kao što su: Q1RX utičnicu, Q3RF prijemnu jedinicu, Q7RF prijemnu jedinicu. Da biste uspostavili vezu, prijemnici se moraju staviti u sinkronizirani način rada, a zatim se mora pritisnuti gumb LEARN unutar Q3RF termostata dok LED diode na prijemnicima ne prestanu treptati. Pogledajte upute za instalaciju i rad proizvoda, korake za odabira zona.
Što trebam učiniti ako, po mom mišljenju, termometar termostata ne mjeri točno?
Unutar termostata nalazi se narančasti potenciometar koji se može podesiti odvijačem. Ako se gumb okrene u smjeru kazaljke na satu, prikazana temperatura će se nakon kratkog vremena promijeniti na višu temperaturu, ako se okrene u smjeru suprotnom od kazaljke na satu, promijenit će se na nižu temperaturu.